
TYLKO JEDNA JEST TAKA NOC...
Boże Narodzenie – to już pora! Na Wigilię, porządki i przygotowania. To też jednak czas na chwilę odpoczynku od gonitwy codziennych spraw, refleksji nad Miłością, która w tym magicznym okresie rodzi się w sercu każdego z nas, bo przecież „tylko jedna jest taka noc”.
W tak świątecznym nastroju i adwentowym wyczekiwaniu na Miłość cała społeczność szkolna miała okazję spotkać się na pięknym Koncercie Bożonarodzeniowym zorganizowanym przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Piecniku przy współudziale ze Szkolną Radą Rodziców. Wśród obecnych nie zabrakło zaproszonych gości, między innymi: Burmistrza Mirosławiec –pana Piotra Pawlika, Przewodniczącego Rady Gminy –pana Piotra Czecha, Radnych Rady Miejskiej w Mirosławcu- pana Stanisława Wiese i pana Stanisława Orawca oraz tłumnie zebranych członków rodzin uczniów Szkoły Podstawowej w Piecniku, absolwentów szkoły, mieszkańców Gminy Mirosławiec i Gminy Wałcz.
Koncert był świetną okazją do zaprezentowania swoich talentów przez dzieci i młodzież szkolną. Spotkanie rozpoczęła nauczycielka Szkoły Podstawowej w Piecniku, pani Agata Boruch–Jaszczyk, która utworem „Noel” wprowadziła słuchaczy w magiczny, świąteczny nastrój. Prowadzące koncert uczennice, Julia Jakubowska i Martyna Owczarek z klasy V, przywitały licznie przybyłych gości i zaprosiły wszystkich do wspólnego świętowania, dzielenia się radością i wdzięcznością za dar życia.
Jako pierwsi na scenie pojawili się uczniowie klasy I i III, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wykonując instrumentalizację utworu „Śnieżynkowe granie”. Następnie dzieci z Oddziału Przedszkolnego w pięknych choinkowych strojach deklamowały wiersze oraz zaśpiewały piosenkę „Nie miały aniołki choinki na święta”. Kolejnym punktem programu była Inscenizacja Bożonarodzeniowa w wykonaniu uczniów klas I-V , dzięki której widzowie mogli przybliżyć sobie to, co wydarzyło się ponad dwa tysiące lat temu. Uczniowie klasy IV i II z wielkim zaangażowaniem odgrywali scenki związane z narodzeniem Chrystusa. Na scenie pojawili się uczniowie odgrywający postacie Józefa (Łukasz Szczepaniak) i Marii (Tatiana Nicpoń), oraz towarzyszący im aniołowie, pastuszkowie i wręczający dary królowie. Przedstawienie urozmaiciły występy taneczne. Uczniowie klasy piątej zaprezentowali przepiękny taniec aniołów do utworu „The Ludlows”, a uczniowie klasy drugiej przy dźwiękach muzyki „Requiem for a dream” wykonali żywiołowy taniec diabłów. Podczas występów nie zabrakło również pastorałek takich jak „Była noc”, „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś” czy „Tylko jedna jest taka noc”.
Uczniowie klas starszych (VI-VIII) również prezentowali się na scenie deklamując wiersze o tematyce wigilijnej, śpiewając pastorałkę „Skrzypi wóz” i grając kolędę na dzwonkach „Gdy śliczna Panna”. Piękną polską kolędę a zarazem kołysankę „Lulajże Jezuniu” wykonał duet: pani Agata Boruch–Jaszczyk i Julia Jaszczyk, matka i córka. Na zakończenie, prowadzące uroczystość uczennice, złożyły serdeczne życzenia wszystkim zgromadzonym. Do życzeń dołączyła również Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Piecniku - pani Katarzyna Pierzchała, która wzruszającą recytacją przekazała wszystkim wyrazy nadziei i radości z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Na zakończenie odbyła się licytacja stroików i ozdób świątecznych, wykonanych przez nauczycieli i rodziców, którą poprowadziła pani Barbara Klimczyk. To jednak nie był ostatni element spotkania świątecznego. Dzięki wytężonej pracy członkiń Rady Rodziców, po koncercie można było skosztować na miejscu (lub zabrać ze sobą do domu „na wynos”) świąteczne wypieki, pierogi z kapustą i grzybami czy gorący barszczyk z uszkami.
Całą uroczystość wzbogaciła magiczna dekoracja, pełna świątecznych symboli, ozdób, światełek i lampionów. Te piękne motywy i iluminacje witały wszystkich już od progu szkoły.
Dyrektor i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Piecniku kierują wyrazy podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację Koncertu sponsorom i darczyńcom, którzy okazali wielkie serce i chętnie wsparli tą lokalną inicjatywę. Serdecznie dziękujemy za zakupione ozdoby, pyszne domowe ciasta, ręcznie lepione pierogi i uszka itd.
Dziękujemy za Waszą obecność i wiele ciepłych słów, jakie można było usłyszeć od przybyłych gości. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten wieczór był pełen radości i niezapomnianych emocji.
Aleksandra Gągalska, Renata Molka