
Wojewódzki Konkurs Państwowej Inspekcji Sanitarnej „Nie puszczaj pary z ust !” – III edycja.
W grudniu 2020 roku uczniowie klasy siódmej: Paulina Szwarcrok i Mateusz Grygiel wzięli udział w III edycji Konkursu Wojewódzkiego Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Szczecinie ogłoszonego z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia 2020 pod hasłem ,,Nie puszczaj pary z ust!”.
Celem konkursu było:
- Poruszenie problematyki używania e-papierosów wśród młodzieży szkół podstawowych z okazji obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia.
- Zainspirowanie młodzieży do twórczego poszukiwania rozwiązań
w kontekście używania e-papierosów. - Kształtowanie umiejętności analizy przyczyn i konsekwencji podejmowanych decyzji w sprawach własnego zdrowia, na przykładzie uzależnienia od tytoniu i e-papierosów.
- Prześledzenie przez młodzież istoty przebiegu procesów decyzyjnych dotyczących spraw związanych ze zdrowiem, na przykładzie rzucania palenia.
- Rozwijanie poczucia odpowiedzialności i sprawczości w stosunku do własnego zdrowia.
- Popularyzacja treści prozdrowotnych z zakresu profilaktyki nikotynizmu.
- Inspirowanie młodzieży do poszukiwania treści prozdrowotnych
w osobistym wymiarze i autorskiej formie wyrazu. - Aktywizacja szkół podstawowych i gimnazjalnych w zakresie działań prozdrowotnych.
- Inspirowanie nauczycieli i pedagogów do stosowania metod aktywizujących w edukacji zdrowotnej.
W konkursie należało wykonać kalendarz motywacyjny na rok 2021 zawierający graficzne przedstawienie tematyki nikotynizmu, w szczególności e-papierosów oraz motywów, sposobów na rzucenie palenia.
Praca musiała być jednostronna, wykonana wyłącznie w formacie A3.
Kalendarz powinien się składać z dwóch zasadniczych części:
- artystycznej, gdzie należało za pomocą środków plastycznych ukazać skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne wynikające z palenia oraz biernego narażenia na działanie oparów pochodzących z e – papierosów, przedstawić pozytywne aspekty życia bez używek, sposoby radzenia sobie z biernym paleniem;
- i kalendarzowej, gdzie można było wykonać własnoręcznie lub wykorzystać wydrukowany układ 12 miesięcy. Należało jednak zawrzeć w kalendarzu najważniejsze dni związane ze zdrowiem, podpisać je lub zrobić legendę „dni zdrowia” pod kalendarzem.
Nasi szkolni reprezentanci wykazali się inwencją twórczą i plastyczną kreatywnością, pracowitością, a także dużą wiedzą profilaktyczną z zakresu przeciwdziałania nikotynizmowi. Paulina i Mateusz zasługują na szczególne gratulacje i uznanie, szczególnie, że jakakolwiek dodatkowa działalność twórcza, i nie tylko, a także wewnętrzna motywacja ucznia, jest nie lada wyzwaniem podczas nauczania zdalnego. Do wzięcia udziału w konkursie zmobilizowała uczniów pani Agata Boruch – Jaszczyk.
Trzymamy kciuki za Paulinę i Mateusza!!! Ogłoszenie wyników w połowie stycznia.