02 grudnia 2019 14:33 | Aktualności

Matematyka na wsi - uczniowie w odwiedzinach u sołtysa i rolnika

Wiedza i umiejętności matematyczne pełnią w życiu codziennym bardzo istotną rolę. Użyteczność tego przedmiotu nabiera coraz większego znaczenia. Umiejętności zdobywane na lekcjach matematyki umożliwiają lepsze rozumienie wielu otaczających nas zjawisk. Przekonali się o tym uczniowie klas IV-VI podczas kolejnych zajęć projektowych „Matematyczny Agent w Piecniku”, finansowanych przez fundację mbanku. Tym razem mali agenci poszukiwali matematyki u pani sołtys i miejscowego rolnika.

25 listopada 2019 roku, uczniowie udali się na świetlicę wiejską, gdzie czekała na nich pani Anna Kozioł – sołtys wsi Piecnik. Pani Ania opowiedziała, że matematyka towarzyszy jej w życiu na każdym kroku. Pokazała dzieciom min. jak wyliczyć wartość dzierżawy za grunt. Następnie wspólnie z uczniami wykonała śnieżynkę z papierowych torebek śniadaniowych. Zabawy i nauki było sporo. Bowiem dzieci podczas odpowiedniego składania papieru odnajdywały i nazywały figury geometryczne, szukały symetrii.

W czwartkowe popołudnie 28.11.2019 roku, uczniowie poszukiwali matematyki w gospodarstwie miejscowych rolników, państwa Cecylii i Mariana Wilk. Dzieci miały okazję zobaczyć gospodarstwo od środka, zobaczyć zamieszkujące je zwierzęta oraz dowiedzieć się na czym polega praca rolnika. Ponadto obliczały tygodniowy koszt ze sprzedaży jajek, mleka i ziemniaków. Szacowały ile plonów zbiorą rolnicy ze swojego gospodarstwa. Przygotowane zadania miały charakter problemowy. Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że w gospodarstwie rolnym trzeba znać podstawy matematyki.

Serdeczne podziękowanie kierujemy w stronę pani Anny Kozioł i pani Cecylii Wilk za pomoc w przeprowadzeniu zajęć projektowych.

Monika Zawada