17 listopada 2019 15:30 | Aktualności

Matematyczny Agent w kuchni i na boisku

Dzieciom wydaje się często, że nauka matematyki w codziennym życiu nie będzie zbyt przydatna. Nic bardziej mylnego! Matematykę można odnaleźć dosłownie wszędzie. Przekonali się o tym uczniowie klas IV-VI podczas kolejnych zajęć projektowych finansowanych przez fundację mBanku. Tym razem dzieci szukały matematyki na boisku szkolnym i w kuchni.

W piątek 25.10.2019r. uczniowie udali się na teren boiska szkolnego w celu oszacowania, a następnie dokonania pomiarów wyznaczonego obszaru za pomocą różnych narzędzi: taśmy mierniczej, kroków i stóp. Każdy przez chwilę mógł poczuć się jak „projektant” i wykorzystać przyrządy miernicze w praktyce. Uczniowie doskonalili umiejętności na temat mierzenia długości i szerokości, zamiany jednostek długości i obliczania obwodów, pól figur geometrycznych. Obliczali koszt wyremontowania naszego boiska. Zabawy i uśmiechów było bardzo wiele.

W czwartkowe popołudnie 14.11.2019r. uczniowie uczestniczyli w nietypowych zajęciach na świetlicy wiejskiej w Piecniku. Dzięki pomocy pani Małgorzaty Nicpoń, pracownika Gminnego Ośrodka Kultury w Mirosławcu dzieci mogły poczuć się jak uczestnicy popularnego programu kulinarnego Master Chef. Uczniowie podzielni na zespoły otrzymali kartkę z dokładnymi instrukcjami i przepisem na „Rogaliki cioci Eli”. Najpierw czekało ich zadanie obliczenia dokładnej ilości składników. Były one przecież zaszyfrowanymi działaniami matematycznymi. Następnie musieli samodzielnie odmierzyć odpowiednią ilość każdego składnika, korzystając z dostępnej wagi i miarek. Po wykonaniu tych czynności mogli przystąpić do wyrabiania ciasta i zawijania rogalików. Każda z trzech grup poradziła sobie z zadaniem w swoim tempie i na swój własny sposób. Zajęcia okazały się ze wszech miar kształcące praktyczne matematyczne umiejętności – uczniowie wyliczali, odmierzali, ważyli, a nawet obliczali czas, który potrzebny będzie do wyrośnięcia ciasta. W oczekiwaniu na wyrośnięcie w piecu rogali przygotowano również kolorowe muffinki. Zdobyte podczas zajęć umiejętności dzieci na pewno wykorzystają nie raz w codziennym życiu.

Monika Zawada