13 listopada 2019 20:40 | Aktualności

11 listopada-Narodowe Święto Niepodległości

Z głębi dziejów, z krain mrocznych,
Puszcz odwiecznych, pól i stepów,
Nasz rodowód, nasz początek,
Hen, od Piasta, Kraka, Lecha.
Długi łańcuch ludzkich istnień
Połączonych myślą prostą.
Żeby Polska, żeby Polska,
Żeby Polska była Polską!

Narodowe Święto Niepodległości należy niewątpliwie do najważniejszych świąt w kalendarzu uroczystości patriotycznych. Przypomina nam o 123 latach niewoli oraz upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918r.

8 listopada 2019 roku, w szczególny sposób uczciliśmy 101 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Piecniku odświętnie ubrani, w ciszy i skupieniu wysłuchali pouczającej lekcji historii, którą przygotowali uczniowie: Zuzia Kalinowska, Julia Jaszczyk, Radosław Januszewski, Adrian Kartasiński, Malwina Fedoryszyn, Maja Bednarek, Daria Aduszkiewicz, Dominika Malinowska, Amelia Zawada, Lidia Chrobak, Mateusz Grygiel, Laura Szymańska, Amelia Machczyńska, Paulina Szwarcrok, Patrycja  Kozioł, Krystian Jasiński, Bartek Kalinowski pod kierunkiem p. Justyny Wiśniewskiej -Jasińskiej.

Montaż słowno- muzyczny ukazał kolejno okres zaborów i umęczoną Polskę oraz symboliczne zrzucanie kajdan i szczęśliwe odzyskanie wolności. Uczniowie pięknie zaprezentowali utwory o treści patriotycznej nawiązujące do tragicznych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny.

Podczas apelu został odśpiewany 4-zwrotkowy hymn narodowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Przedsięwzięcie to jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.

Justyna Wiśniewska-Jasińska