29 października 2019 14:05 | Aktualności

SAMARYTANIE PORZADKUJĄ GROBY - #SZKOŁA PAMIĘTA

Listopad to miesiąc gdzie w polskiej i chrześcijańskiej tradycji to szczególny czas pamięci o zmarłych. W święto Wszystkich Świętych, a także następnego dnia Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. Tuż przed tym świętem wiele osób sprząta mogiły swoich bliskich. Niestety, zdarzają się też groby, na które z różnych powodów nikt nie przychodzi. Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas pod opieką pani Justyny Wiśniewskiej-Jasińskiej udali się w sobotę, 26 listopada, na cmentarz w Lubnie oraz w poniedziałek, 28 października, na cmentarz w Jabłonowie. Celem akcji było posprzątanie zaniedbanych i zapomnianych grobów.

Po przybyciu na cmentarze wolontariusze pełni zapału i zaangażowania zabrali się do porządkowania, a na koniec zapalili znicze, jako symbol naszej pamięci o zmarłych. Sprzątając groby, młodzież zrozumiała, jak ważna jest troska o miejsce pochówku najbliższych, szczególnie wtedy, kiedy  najbliżsi z ważnych powodów nie są w stanie zatroszczyć się o nie. Osoby, które były w tych dniach na cmentarzu porządkować groby swoich bliskich z wielkim podziwem przyglądały się działaniom Samarytan: - To wspaniałe, że ą takie akcje. Robicie kawał dobrej roboty. Jesteście wspaniali.

Była to na pewno lekcja szacunku i pamięci o tych, którzy odeszli, ale także skłoniła młodych ludzi do przemyśleń na temat mijającego czasu.

Sołtys Lubna pan S.Janiszewski, serdecznie podziękował za wspaniałą akcję i wręczył na ręce pani Justyny słodki upominek dla uczniów.

Justyna Wiśniewska-Jasińska