"Gdy wszyscy myślą, że się czegoś nie da zrobić, wtedy pojawia się ten który nie wie, że się nie da i to robi" A.Einstein ::TWOJA SZKOŁA - TWOJA PRZYSZŁOŚĆ::"Opowiedz mi, a wkrótce zapomnę. Pokaż mi, może zapamiętam. Pozwól mi dotknąć, a zrozumiem" Kartezjusz

Aktualności

22 sierpnia 2019 10:51 | Aktualności

SŁONECZNA PRZYGODA

W ostatnim miesiącu nauki szkolnej, tj. 10 – 12 czerwca br. uczniowie klasy III gimnazjum oraz część uczniów z klasy siódmej i ósmej wyruszyli w piękną, pełną wzruszeń i przygód, a dla niektórych już ostatnią wspólną wyprawę do Trójmiasta. Organizatorką całego wyjazdu była pani Agata Boruch – Jaszczyk,  zaś opiekunem i kompanem podróży był pan Roman Żerebiło – nauczyciele szkoły Podstawowej w Piecniku. Nie zabrakło także profesjonalnego wsparcia i fachowej organizacji czasu ze strony pilota wycieczki – pana Przemysława Zawadzkiego, który towarzyszył nam z ramienia Biura podróży Słoneczna Przygoda w Pile.

Realizację programu wycieczki zaczęliśmy od zwiedzania Gdańska, gdzie spotkaliśmy się z przewodniczką, która oprowadzała nas po Gdańskiej Starówce. Przechadzaliśmy się Długim Targiem, a pani przewodnik pokazywała oryginalne rzygacze, dzwoneczki na Ratuszu „ząb diabła” na Dworze Artusa i okno w kamienicy, z którego co godzinę wychyla się „Panienka z okienka”. Obowiązkowo zrobiliśmy też zdjęcie grupowe przy fontannie Neptuna. Potem udaliśmy się nad Motławę, gdzie wysłuchaliśmy historię gdańskiego portu, podziwialiśmy Wyspę Spichrzów i zwiedziliśmy zabytkowy Żuraw. Zwiedziliśmy znakomicie oddającą niepowtarzalny klimat i charakter ulicę Mariacką, Bazylikę Mariacką zwaną często „Koroną Gdańska”, największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Pełni powagi i szacunku dla tego miejsca oddaliśmy minutą ciszy hołd tragicznie zmarłemu Prezydentowi Gdańska – Panu Pawłowi Adamowiczowi. Następnie przy historycznej fontannie Neptuna uwieczniliśmy ten moment pięknymi zdjęciami i wykorzystaliśmy chwilę wolnego czasu na zakup pamiątek. Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy udając się do 3 City Hostel w Gdańsku, gdzie mieliśmy nocleg. Opiekunowie podzielili nas na grupy i zakwaterowali w pokojach. Następnie zjedliśmy późny obiad i po krótkim odpoczynku poszliśmy na długi wieczorny spacer, świetnie się przy tym bawiąc. Po intensywnym dniu  zmęczeni udaliśmy się spać. 

 Drugiego dnia po wczesnym śniadaniu ruszyliśmy do Oliwy. Tam poszliśmy do Archikatedry Oliwskiej, gdzie wysłuchaliśmy koncertu organowego. Oliwskie organy są słynne na całym świecie, a ich brzmienie przyciąga tysiące słuchaczy. Kolejną oczekiwaną przez nas atrakcją była pełna wrażeń i naukowych doświadczeń, wizyta w gdyńskim Centrum Nauki Eksperyment. Potem udaliśmy się do  Akwarium Gdyńskiego, gdzie odkrywaliśmy tajemnice podwodnego świata wraz z ponad tysiącem okazów morskich i wodno – lądowych pochodzących z wód bliskich i dalekich. Tuż niedaleko, na Skwerze Kościuszki mogliśmy zobaczyć „Dar Pomorza”, a także podziwiać niszczyciel ORP ,,Błyskawica”. Jest to jedyny ocalały polski okręt zbudowany przed II wojną światową, zaimponowały nam one swoją wielkością i zdobieniem. Na zakończenie naszego wycieczkowego dnia udaliśmy się do Centrum wspinaczkowego Triblok, gdzie postanowiliśmy aktywnie spędzić czas, stawiając czoła swoim lękom i słabościom. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Gdańska, gdzie byliśmy zakwaterowani. Po ciepłym posiłku i kąpieli damskie grono pod opieką pani Agaty udało się na owocne zakupy, zaś mężczyźni z panem Romanem zorganizowali strefę kibica i oddawali się piłkarskim rozgrywkom.

Ostatniego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu obraliśmy kierunek na Sopot, gdzie oddaliśmy się szaleństwom w parku wodnym. Potem wyruszyliśmy na Westerplatte, uformowany w latach 1845-47 półwysep (wcześniej wyspa) w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. W latach 1926–1939 eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska, symbol wybuchu II wojny światowej.
W okresie międzywojennym na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy. Miejsca związane z polem bitwy o Westerplatte zostały wpisane 1 września 2003 na listę Pomników historii. O tym wspaniałym miejscu z ogromną wiedzą i pasją opowiadał nam nasz pilot – pan Przemysław, który z zawodu jest historykiem i geografem. Była to dla nas żywa lekcja historii.

W czasie spaceru zatrzymaliśmy się w pewnym miejscu, gdzie można było zobaczyć broń, hełmy i pojazdy, które służyły żołnierzom w czasie wojny. Następnie, pokonując stromą drogę, dotarliśmy do Pomnika Obrońców Wybrzeża. Po wejściu na samą górę, zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć i chwilę tam posiedzieliśmy, aby poczuć atmosferę tych trudnych czasów w dziejach naszego kraju.  Dalszy plan dnia przewidywał przejazd ulicą pomorską, wzdłuż której zlokalizowano szereg kolejnych zbiorników retencyjnych zabezpieczenia przeciwpowodziowego, zbiorniki te widoczne były z okien autokaru. W drodze dojścia od parkingu, na którym pozostawiliśmy autokar do Grand Hotelu i molo wiodła ulicą Powstańców Warszawskich, spacer alejami Parku Północnego i przejście w rejon Grand Hotelu. Jedną z głównych atrakcji tego dnia było wejście na sopockie molo, skąd delektowaliśmy się przepięknymi widokami roztaczającymi się z mola na otaczające Sopot plaże, wzgórza morenowe i morze. Wracając do autokaru ulicą bohaterów Monte Cassino podziwialiśmy wspaniałą architekturę Sopotu.

W drogę powrotną, oprócz przepięknych zdjęć i pamiątek, zabraliśmy ze sobą moc wrażeń, niezapomniane, niestety ostatnie już wspólnie spędzone chwile. Był to czas pełen radości, obfitujący w wiele wspaniałych przygód i doświadczeń. Ale to również czas na pewne refleksje, rozważania nad tym, co było, i co nas czeka za nowymi horyzontami.
Nie jednemu z nas ze wzruszenia popłynęła po policzku łza. Oprócz walorów edukacyjnych, krajoznawczych, poznawczych, był to dla nas ważny sprawdzian ze współpracy w grupie, ogromnej wartości zachowywania bezpieczeństwa i rozwagi, a także budowania pięknych więzi emocjonalnych.

Agata Boruch-Jaszczyk

Przeczytano: 466 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: