09 listopada 2018 21:02 | Aktualności

LISTOPADOWA WIECZORNICA

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w Polsce 11 listopada to idealny czas do rozwijania i kształtowania postaw patriotycznych. Co roku z tej właśnie okazji w Szkole Podstawowej w Piecniku  organizowano uroczysty  apel dla społeczności szkolnej. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się pretekstem do jeszcze bardziej uroczystych obchodów tego pięknego święta w Szkole Podstawowej w Piecniku.  W tym roku cała społeczność lokalna została zaproszona na Listopadową Wieczornicę w dniu 8 listopada 2018.

Z zaproszenia skorzystało wielu mieszkańców okolicznych wsi a także przedstawiciele władz, wojska, instytucji  działających na terenie gminy Mirosławiec  oraz radni gminy Mirosławiec. O godzinie 17 sala sportowo-widowiskowa wypełniła się gośćmi. Witała ich osobiście Dyrektorka  szkoły pani Katarzyna Pierzchała oraz grupka uczniów, która wszystkim przybyłym  gościom przypinała do ubrania biało-czerwone kokardki.  Te symbole narodowe oraz wystrój sali wprawił wszystkich w podniosły nastrój.

Uroczystość, po przywitaniu gości przez prowadzące imprezę uczennice klasy VIII – Kingę Szczepaniak i Karolinę Krawczyk, rozpoczęto polonezem w wykonaniu uczniów z klasy IV i V. Taniec ten zgodnie z tradycją stanowił niegdyś element ceremoniału dworskiego, tańczono go na rozpoczęcie imprezy dla podkreślenia jej uroczystego charakteru. Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Piecniku ukazał widzom drogę Polaków do odzyskania niepodległości po 123 latach rozbiorów. Wierszem i piosenką przedstawiono najważniejsze wydarzenia oraz postacie związane z tym trudnym okresem historycznym. Uczestnicy spotkania czynnie włączyli się do obchodów uroczystości śpiewając wspólnie najpiękniejsze  pieśni legionowe – „Szara piechota”, „Wojenko” oraz „Przybyli ułani pod okienko” (wszyscy świetnie przecież  znają te melodie natomiast teksty wyświetlano na ekranie).

Po pierwszym etapie uroczystości, o charakterze historycznym, nadszedł czas na chwile radości - przejście do czasów współczesnych. Widzów zachwycił występ grupy przedszkolnej żywiołowo tańczących krakowiaka i recytujących zbiorowo cały tekst „Katechizmu polskiego dziecka”, rozpoczynającego się od pytania „Kto ty jesteś?”. Wysłuchano wierszy i piosenek o symbolach narodowych a kulminacyjnym punktem programu był taniec z flagami w wykonaniu uczniów klasy I. Nie zabrakło również „Gawędy o miłości do ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej, recytujące ją uczennice klasy III gimnazjum Wiktoria Zając i Weronika Bujnowska wzruszyły słuchaczy. Finałowa piosenka „Kocham Cię Polsko”, w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego wywołała gromkie brawa słuchaczy i wprawiła wszystkich w radosny nastrój.

W organizację uroczystości włączyła się również Rada Rodziców. Przygotowane przez jej członkinie babeczki, ozdobione biało-czerwonym paskiem z lukru, umiliły wszystkim uczestnikom uroczystości  rozstanie.

Głównymi organizatorkami  i koordynatorkami Wieczornicy były: pani Barbara Klimczyk oraz pani Renata Molka. W przygotowaniach  uroczystości brał udział zespół nauczycieli: pani Agata Boruch Jaszczyk, pani  Ilona Piasecka, pani Justyna Wiśniewska-Jasińska, pani Anna Kozłowska-Oleksińska, pani Lidia Zamrzycka, pani Anna Kosikowska, pani Irena Czepulonis, pani Beata Kolasińska oraz pan Roman Żerebiło.

Renata Molka

100 lat niepodległości