02 października 2017 16:57 | Aktualności

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ang. World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna która odbywa się każdego roku w ostatni piątek września, w tym roku był to 29 września. Szkoły z różnych stron świata uczestniczyły w tym wydarzeniu, wśród nich po raz trzeci znalazła się Szkoła Podstawowa w Piecniku wraz z oddziałami Gimnazjum (w Polsce była to już siódma edycja). Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

Święto tabliczki mnożenia zostało zaplanowane do realizacji na kilka dni a jego aktywnymi uczestnikami byli uczniowie klas III-VII szkoły podstawowej oraz klas II-III gimnazjum. Na szkolnym korytarzu pojawiły zawieszki, mające na celu zainspirowanie uczniów do powtórek tabliczki mnożenia, przygotowano również specjalną tablicę informacyjną. W ostatnim tygodniu września podczas lekcji matematyki oraz zajęć dodatkowych uczniowie utrwalali znajomość tabliczki mnożenia rozwiązując samodzielnie lub grupowo łamigłówki, krzyżówki i różnego rodzaju szarady matematyczne. Ćwiczenia te przydały im się później, w trakcie przeprowadzonych w dniach 2-3 października konkursów o tytuł klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia. Klasowe eliminacje wyłonią najlepszych rachmistrzów, którzy otrzymają od organizatorek akcji pamiątkowe dyplomy oraz oceny celujące z matematyki.

Ponadto w szkole, w trakcie przerw śródlekcyjnych, przeprowadzono egzaminy ze znajomości tabliczki mnożenia. W role egzaminatorów wcielili się chętni i kompetentni uczniowie klasy III gimnazjum, którzy zostali zaopatrzeni w zestawy losów i listy uczniów z poszczególnych klas. Szybko i sprawnie sprawdzali umiejętności swoich młodszych koleżanek i kolegów. Ci, którzy wypadli pozytywnie otrzymali znaczek Eksperta Tabliczki Mnożenia, który oprócz poczucia satysfakcji dał ekspertom prawo do otrzymania dodatkowej piątki z matematyki. Do prób zdobycia honorowego tytułu można było przystępować po kilka razy bez żadnych limitów ograniczających.

Organizatorkami akcji były nauczycielki matematyki: pani Renata Molka i Monika Zawada.

Renata Molka