13 kwietnia 2017 17:19 | Aktualności

WIELKANOCNE ŚNIADANIE

Wielkanoc to najważniejsze święto w naszej chrześcijańskiej tradycji. W czasach, gdy człowiek skłonny jest skupiać się raczej na zewnętrznej oprawie tych świąt, warto zwrócić myśl ku temu, co w nich najistotniejsze i zachęcić do refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa, i nad triumfem Zmartwychwstania. Temu celowi służyć miało  uroczyste Wielkanocne śniadanie, które 12 kwietnia br. zorganizowano w Zespole Szkół w Piecniku. Od rana we wszystkich klasach uczniowie z pomocą wychowawców oraz rodziców, którzy licznie w tym dniu zjawili się w szkole, przygotowywali tradycyjne, wielkanocne potrawy.

W świąteczną atmosferę i w aurę wiosennego kolorytu, dzięki barwnym kostiumom aktorek, krótką inscenizacją słowno – muzyczną pt. ,,Awanturka o jajka” wprowadziły zebranych uczennice klasy I gimnazjum: Weronika Bujnowska, Klaudia Grabska,  Kornelia Jasińska, Karina Marciniak, Anita Matusiak, Roksana Misztal oraz Wiktoria Zając. Po części humorystycznej prowadzący: Emilia Smolarek, Wiktoria Zborowska z III gimnazjum oraz Robert Groszewski z klasy I gimnazjum, serdecznie i uroczyście przywitali wszystkich uczestników świątecznego spotkania. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło zaprzyjaźnionych z naszą szkołą osób: Burmistrza Mirosławca – Pana Piotra Pawlika oraz Zastępcy Burmistrza Mirosławca – Pana Dariusza Bartosika. Do tego grona dołączyły również Panie z Rady Rodziców wraz z przewodniczącą Panią Anną Antczak. Swoją obecnością uroczystość uświetniły rodziny naszych pociech, cała społeczność uczniowska, grono pedagogiczne, a także pracownicy obsługi i administracji.  Po części oficjalnej, nawiązującej do tradycji pielęgnowania i przeżywania Świąt Wielkiej Nocy, do przybliżenia historii malowania jaj, chęci przeżywania Wielkanocy w domu, przy wspólnym stole, nastąpił moment długo przez wszystkich wyczekiwany…

Ceremonię Wielkanocnego śniadania rozpoczęto dzieleniem się jajkiem, wraz z życzeniami radości, zdrowia i szczęścia. Przy obficie i suto zastawionym ogromnym stole wielkanocnym, od krańca do krańca apetycznie mrugającymi babami wielkanocnymi, tradycyjnymi sałatkami, jajkami pod różną postacią, szynkami i kiełbasami w rozmaitych kreacjach, wszyscy wyczekiwali na ,,gwóźdź programu” – żur z jajkiem i białą kiełbasą, nad którego przygotowaniem, smakiem i zapachem czuwały panie nauczycielki: p. Justyna Wiśniewska – Jasińska, p. Aleksandra Gągalska, p. Agata Boruch – Jaszczyk  i pani z obsługi – p. Dorota Zalewska. Po ciepłej i smacznej porcji świątecznej zupy, kosztowano inne smakołyki, rozmawiano i radowano się całą atmosferą.

Następnym punktem spotkania było rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu na Ozdobę Wielkanocnego Stołu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, nauczycieli i rodziców.  Prace wykonane zostały przy współpracy tych trzech wymienionych grup z ogromną pomysłowością, precyzją i zaangażowaniem, a każdą z nich cechowała oryginalność i kreatywność. Jury w składzie: Dyrektor Szkoły - Pani Katarzyna Pierzchała, Burmistrz Mirosławca – Pan Piotr Pawlik, Zastępca Burmistrza – Pan Dariusz Bartosik, mięli nie lada wyzwanie i dylemat, gdyż wiele stroików zasługiwało na uznanie. Pierwszą nagrodę otrzymała klasa III Szkoły Podstawowej, zaś wszystkie pozostałe uhonorowane zostały wyróżnieniem. Każda klasa z rąk Gości otrzymała symboliczne nagrody i dyplomy, a także słodki upominek.

Nie zabrakło również zagadek, które przygotował wielkanocny zajączek, a które zadawały uczniom i Panu Burmistrzowi panie: Monika Zawada i Aleksandra Gągalska. Wszystkie chętne osoby biorące udział w odgadywaniu zagadek otrzymały słodkiego lizaka. Również Przewodnicząca Rady Rodziców nie zapomniała o słodkim zajączku na patyczku, częstując światecznymi słodkościami wszystkich uczestników śniadania.

Przewodnicząca Zespołu wychowawczego, głównego organizatora uroczystości – p. Agata Boruch – Jaszczyk składa serdeczne podziękowania Dyrekcji, wszystkim członkom zespołu, nauczycielom, rodzicom, uczniom, pracownikom szkoły i oczywiście członkiniom Rady Rodziców za pomoc w organizacji całego spotkania.

Niech radość Niedzieli Paschalnej napełnia Państwa nadzieją i mobilizuje do dobra. Życzymy, aby Święta Wielkanocne napełniły wszystkich spokojem i wiarą. By Zmartwychwstały Chrystus oddalił lęk, dodał sił w pokonywaniu trudności i pozwolił z ufnością patrzeć w przyszłość.

WIELKANOCNE ŚNIADANIE