Program Profilaktyki

Program Profilaktyki Zespołu Szkół w Piecniku

Celem profilaktyki jest ochrona człowieka, dziecka, ucznia, wychowanka przed wszelkimi zakłóceniami rozwoju. Człowiek niedojrzały sam dla siebie może być zagrożeniem. Dlatego prowadzenie dziecka ku dojrzałości jest zarówno wychowaniem, jak i profilaktyką. Oddziaływanie profilaktyczne ma szczególne znaczenie w odniesieniu do dzieci i młodzieży w okresie dorastania. Jest to faza rozwoju, w czasie której dokonuje się wiele intensywnych, jakościowych zmian w osobowości człowieka. Fazę tę najczęściej charakteryzuje brak integracji. Dlatego jest to czas podatny na zakłócenia i podejmowanie działań ryzykownych.

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI Zespołu Szkół w Piecniku, stanowi załącznik do STATUTU Zespoł Szkół w Piecniku, zawiera diagnozę środowiska szkolnego, cele i założenia działań profilaktycznych, sposoby i metody realizacji programu, przewidywane efekty działąń oraz plany działąń profilaktycznych dla poszczególnych etapów kształcenia.