Szkolne Koło Caritas

indeks.jpeg [300x289]Szkolne Koło Caritas - "SAMARYTANIE", funkcjonujące przy Zespole Szkół w Piecniku rozpoczęło swoją działalność w 2007 roku i ściśle współpracuje z organizacją "Caritas" diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Opiekunem koła jest katechetka, pani Justyna Wiśniewska-Jasińska.

Szkolne Koło Caritas jest organizacją młodzieżową, charytatywną, działającą na zasadzie wolontariatu. Powołane zostało, za zgodą dyrektora Zespołu Szkół w Piecniku, przez dyrektora Caritas Diecezji.

Celem działalności jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na bliźniego, na jego cierpienie i różne potzrzeby. Zadania organizacji wiążą się z przykazaniem miłości i nauczaniem Jezusa o ubogich, uciśnionych i pokrzywdzonych. Dzięki temu tworzy się wspólne działanie ku dobru. Młodzi ludzie uczą sie odpowiedzialności za siebie, za innych, oraz za swoją wiarę. Chcieliby być pewni, że miłość zawsze zwycięża. Wiedzą, że najpiękniej i zarazem najtrudniej świadczy się o niej przykładem własnego życia.

Samarytanie uczestniczą w akcjach charytatywnych organizowanych przez Caritas diecezji, jak też wynikających z potrzeb środowiska lokalnego.

dscf2786a.jpg [300x225]

Dnia 20 września 2014r. w Skrzatuszu odbyło się, po raz kolejny, Diecezjalne Spotkanie Młodych, w którym uczestniczyli wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas-„Samarytanie”. Myślą przewodnią tegorocznego spotkania młodych było hasło: Jezus = Życie.

Na to największe w diecezji święto wiary młodzi zjeżdżali się z całej diecezji. Spotkanie rozpoczęła procesja wniesienie Piety i kopii Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Gromkimi brawami dla Jezusa i Maryi oficjalnie zainaugurowaliśmy swoje świętowanie. Entuzjastycznie przywitaliśmy się także ze swoim biskupem, który nas zaprosił.

„Kochani, nie poskaczę z wami w tym roku, bo ledwo mnie chirurg poskładał w całość, ale całym sercem jestem z wami!” – mówił do nas Bp. Edward. Następnie wysłuchaliśmy koncertu zespołu „Full Power Spirit”, wszyscy świetnie się bawili. Był ogień Ducha Świętego, łzy szczęścia i radosne okrzyki uwielbienia Jezusa. Następnym punktem programu było „Nowe życie w Jezusie” - katecheza o 6 Prawdach Wiary połączona ze świadectwami (gościem specjalnym była Anna Golędzinowska, była fotomodelka), która w swoim życiu jak pisze przeżyła piekło. Usłyszeliśmy prawdziwą historię o niezwykłej, chwilami bardzo trudnej, drodze odkrywania swojego miejsca na ziemi. Po świadectwach każdy z młodych otrzymał katechizm, aby prawdy wiary kierowały naszym życiem.

Wieczorna część czuwania młodych to spotkanie z Jezusem. Wprowadziła w nią diecezjalna diakonia muzyczna pod kierownictwem ks. Arka Oslisloka, zapraszając do wspólnego uwielbienia śpiewem. Potem w skupieniu i rozmodleniu, na kolanach, oczekiwaliśmy wejścia Jezusa. Kiedy tylko pojawił się na scenie w Najświętszym Sakramencie, tysiące rąk wyciągnęło się w kierunku monstrancji. Niesiony pomiędzy tłumem Jezus błogosławił tysiącom młodych. W wielu oczach pojawiały się łzy wzruszenia. Niektórzy doznawali spoczynku w Duchu Świętym. „ Panie, chcę żyć w Tobie, wydając piękne owoce życia, biorąc moc z Ciebie. Ty bądź, Panie, we mnie, ja będę w Tobie. Przeniknij mnie, daj mi, Panie, życie!” – prosił w imieniu młodych bp Dajczak. Potem pożegnaliśmy Jezusa światełkami latarek. Zaciemniony namiot rozbłysł tysiącami lampek i wyświetlaczy telefonów komórkowych – iskier miłości i wyśpiewaliśmy z całego serca gromkie Gloria in excelsis Deo!

Już teraz wiemy, że za rok ponownie wyruszymy na to wspaniałe spotkanie, bo są miejsca gdzie chce się wracać, a tam zawsze i wszędzie Pan Jezus królować będzie!

Justyna Wiśniewska-Jasińska